وبلاگ

 پیچ و مهره اسکلت فلزی

پیچ اسکلت فلزی

ساخت انواع سازه‌های فلزی نقش مهمی در پیشرفت جهان امروز دارد. بسیاری از ساختمان‌ها، پل‌ها، بزرگراه‌ها، تونل‌ها و… که جهت رفاه بشر ساخته شده اند، همگی بر یک اسکلت فلزی متکی‌اند و دارای زیرساخت‌های فلزی و به طور خاص فولادی هستند. پیچ و مهره‌ها یکی از عناصر کلیدی یک اسکلت فولادی هستند. انواع پیچ و مهره اسکلت فلزی نقش اساسی در ساخت سازه‌های فولادی ایفا می‌کنند، زیرا اکثر پروژه‌های سازه‌ای همیشه دارای اتصالات پیچ دار زیادی هستند. به همین دلیل، پیچ و مهره ها یکی از عناصر اصلی سازه در یک اسکلت فلزی برای ایمنی و سرعت تکمیل سازه محسوب می‌شوند. بنابراین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان این محصول بخش مهمی از زنجیره تامین سازه‌های فلزی را تشکیل می دهند.

گروه صنعتی دیا پیچ یکی از مراکز تولید و عرضه انواع پیچ اسکلت فلزی با کیفیت بالاست. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره، اطلاع از قیمت پیچ و مهره اسکلت فلزی و راهنمای خرید با مشاوران دیا پیچ تماس گرفته و از خدمات این مجموعه بهره‌مند شوید.

پیچ اسکلت فلزی

 پیچ و مهره اسکلت فلزی چیست

پیچ و مهره اسکلت فلزی، اتصال دهنده‌ای محکم و مستحکم است که برای ساخت سازه‌هایی که شامل اتصالات فولادی به فولادی هستند، ضروری است. به عبارت دیگر، زمانی استفاده می‌شوند که یک سازه فلزی نیاز به اتصال به دیگری داشته باشد.

پیچ‌ و مهره اسکلت فلزی براساس استانداردهای فوق العاده محکم و با استحکام ساخته می‌شوند تا نیاز کاربردهایی که سازه به استحکام و تحمل بار و نیروی بالا نیاز دارد را برآورده کنند. این کاربردها اینها شامل ساختمان‌ها، پل، تون، بزرگراه ، اسکله و دریایی و سایر اشکال زیرساختی است که هدف ما در این مقاله بطور خاص ساختمان است، جایی که از آنها برای اتصال تیرهای فلزی استفاده می‌شود. برای در نظر گرفتن اهداف سازه‌ای، اتصال دهنده ها باید از انواع گریدهای فولاد و با حداقل استحکام کششی ksi 120 ساخته شوند. گریدهای مختلف فولاد می‌تواند شامل انواع فولاد آلیاژی، فولاد کم کربن، فولاد پرکربن، فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ و… باشد که هرکدام برای شرایط کاربدی خاصی مناسب هستند. به عنوان مثال، پیچ و مهره ساختمانی گالوانیزه مقاومت بیشتری در برابر اثرات محیطی مانند باران و برف و… دارد و برای کاربردهای بیرونی ساختمان مناسب است.

مطالب بیشتر: پیچ و مهره خودرویی

کاربرد پیچ و مهره اسکلت فلزی

به طور کلی، پیچ و مهره‌ ساختمانی برای ایجاد اتصالات بین عناصر سازه‌ای یا نصب آنها بر روی سطح یا مواد استفاده می‌شود. در برخی موارد، پیچ و مهره به عنوان بخشی دائمی از سازه است، به این معنی که پس از نصب، آن‌ها نمی توانند جابجا شوند و نیازی به تعمیر و نگهداری دیگر ندارند. در شرایط دیگر، آنها اغلب با یک مهره یا اتصال دهنده مشابه چفت و محکم می‌شوند تا بتوانند در صورت نیاز سفت، شل، تعمیر و یا درصورت خرابی جاگزین شوند شوند.

پیچ و مهره اسکلت فلزی به طور معمول شامل یک سر است که ممکن است گرد ، مربع ، شش ضلعی یا سایر اشکال ، یک گردن در زیر آن و بدنه‌ای باشد که ممکن است به طور کامل و یا بخشی از آن رزوه شده باشد. این ویژگی‌ها و ویژگی‌های دیگر بر اساس نوع ساختار پیچ متفاوت است. این ویژگی‌های متفاوت پیچ‌های ساختمانی سبب می‌شود آنها عملکرد و حوزه کاربرد مختلف و متفاوت از یکدیگر داشته باشند. به عنوان مثال، پیچ و مهره‌هایی که برای نگهداری بارهای سنگین ساخته می‌شوند گرید پیچ پرمقاومت هستند و ساختار متفاوتی از  پیچ و مهره هایی که توزیع بار وسیع‌تری تحت بار بستن متحمل می‌شوند و در واقع از نوع پیچ و مهره مقاومت معمولی محسوب می‌شوند، دارند.

پیچ ساختمانیکیفیت اتصالات ساختاری مشخص شده از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا آنها سازه‌های سنگین و مهم را در کنار هم نگه می‌دارند. بنابراین آن‌ها باید بادوام، محکم و مستحکم باشند، در این حالت با توجه به کاربرد اتصال و نیرو و بار متحمل بر آن از دو نوع پیچ و مهره با مقاومت متوسط و بالا استفاده می‌شود. همچنین اتصالاتی که در معرض رطوبت هستند باید ویژگی ضد زنگ بودن را هم داشته باشند و برای چندین سال کاربرد دوام داشته باشند. استفاده از اتصالات ساختاری بی کیفیت نه تنها دوام ساختار کلی را کاهش می دهد بلکه جان افراد را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد. رعایت استاندارد پیچ و مهره اسکلت فلزی به منزله رعایت تمام نکات ایمنی ساخت این گروه از پیچ و مهره است. این استانداردها را سازندگان باید هنگام ساخت پیچ و مهره رعایت کنند مصرف‌کنندگان هم هنگام خرید پیچ و مهره باید به این استانداردها توجه کرده و پیچ و مهره با کیفیت و متناسب با کاربرد خود تهیه کنند.

مطالب بیشتر: پیچ چپ گرد و راست گرد

انواع پیچ و مهره اسکلت فلزی

در زیر به چند نمونه از پرکاربردترین انواع پیچ و مهره استفاده شده در اسکلت فلزی و اتصال آن به سایر اجزای سازه اشاره شده است:

  • پیچ های شش ضلعی سنگین : این نوع پیچ که به آن پیچ نصب هم گفته می‌شود، دارای سر شش ضلعی است و بزرگتر و ضخیم تر از پیچ های شش ضلعی استاندارد است. این پیچ‌ها در سایزهای مختلف موجود هستند.
  • مهره‌های شش ضلعی سنگین: این مهره‌ها به که به مهره‌های پایانی نیز معروف هستند. از مهره‌های شش ضلعی سنگین به همراه پیچ هم برای استحکام و هم برای ظاهر ضخیم تمام شده استفاده می‌شود. مهره‌های سنگین نیز مانند پیچ‌ها دارای ابعاد و سایزهای مختلفی هستند، سایز مهره متناسب با سایز پیچ انتخاب می‌شود.
  • واشرهای تخت: این واشرهای ساده با سختی بالا و تغییر شکل کم، واشرهای پانچ شده یا واشرهای مسطح به عنوان فاصله گیر و توزیع کننده بار استفاده می‌شوند.

مجموعه‌ای از پیچ و مهره سنگین له همراه واشر تخت استفاده شده با آن.

  • پیچ‌های کنترل تنش: پیچ و مهره های TC در مدیریت ارتعاشات و جلوگیری از واژگون شدن بار بسیار کاربرد دارند و لغزش اتصالات را از بین می‌برند.
  • رول بولت: رول بولت‌ها از تجهیزات اتصال و جزو پیچ و مهره هاسس هستند که تثبیت سیستم‌های پشتیبانی بنایی را در قسمت های فولادی توخالی یا سایر برنامه‌هایی که دسترسی فقط از یک طرف در دسترس است، ساده می کند.

کاربرد رول بولت در اتصال اسکلت فلزی به سایر اجزای سازه.

  • پیچ‌های خودکار: این پیچ‌ها دارای نوک مته‌ای از فولاد سخت شده هستند که امکان نصب بدون پیش حفاری را فراهم می‌کنند. پیچ های رزوه‌ای بالا عایق را بین یک کانال ثابت سطح و قاب فولادی قرار می‌دهند. همچنین برای چسباندن به چوب مناسب هستند.

مطالب بیشتر: پیچ 8.8

منابع: bacoentdesigningbuildings

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *