وبلاگ

پیچ چپ گرد و راست گرد

پیچ چپ گرد چیست

پیچ‌ و مهره ها یکی از پرکاربردترین ابزارهای صنعتی هستند. این ویژگی باعث شده پیچ‌ها انواع مختلفی داشته باشند و به شیوه‌های مختلفی دسته‌بندی شوند. دسته‌بندی پیچ‌ها به پیچ چپ گرد و راست گرد، نمونه‌ای از این تقسیم‌بندی‌هاست. اما این سوال پیش می‌آید مگر چپ گرد یا راست گرد بودن پیچ مهم است؟ یا اصلا پیچ چپ گرد چیست؟ اهمیت این تقسیم‌بندی چیست؟ کاربرد پیچ‌ راست گرد و در مقابل آن پیچ چپ گرد در چه صنایعی است؟ با مطالعه این مقاله به پاسخ همه این سوالات خواهید رسید.

مطالب بیشتر: پیچ و مهره پلاستیکی

پیچ چپ گرد چیست

یکی از فاکتورهای مهم در استفاده از پیچ‌ها و سایر ابزارآلات رزوه شده، نحوه باز و بسته کردن آن است که با کاربردهای آن‌ها ارتباط مستقیم دارند. از این منظر پیچ‌ها به پیچ چپ گرد و راست گرد تقسیم بندی می‌شوند. حال این سوال پیش می‌آید که پیچ چپ گرد و راست گرد چیست؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد

همانطور که از اسم پیچ چپ گرد بر می‌آید، پیچ چپ گرد به گروهی از پیچ‌ها گفته می‌شود که در هنگام بستن پیچ باید آن را به سمت چپ و هنگام باز کردن به راست بچرخانیم. این پیچ‌ها با نام پیچ‌های معکوس نیز شناخته می‌شوند.

مطالب بیشتر: پیچ 8.8

مشخصات پیچ چپ گرد

پیچ چپ گرد در کجا کاربرد دارد

ممکن است این سوال پیش بیاید که پیچ چپ گرد در چه وسایلی کاربرد دارد؟ در قسمت قبلی گفتیم که نحوه بستن پیچ با کاربرد آن ارتباط دارد. یعنی یکسری صنایع و کاربردها وجود دارند که نیاز است حتما در آن‌ها از پیچ چپ گرد استفاده شود. موارد استفاده این پیچ‌ها عبارتند از:

صنایع خودروسازی: کاربرد این پیچ‌ها در صنعت خودرو به این صورت است که دربرخی از لاستیک ها برای جلوگیری از شل شدن گشتاور در آنها از پیچ‌های چپ گرد یا معکوس استفاده می‌کنند.

سیستم‌های گرمایش و لوله کشی: لوله‌های مورد استفاده در صنایع گرمایشی و یا لوله‌های انتقال نفت و گاز و سایر مواد شیمیایی اغلب هم دارای پیچ راست گرد هستند و هم پیچ چپ گرد به دلیل اینکه بتوان یک لایه اضافی جهت جلوگیری از نشت آن ایجاد کرد.

ایمنی: دریچه‌های گازرسانی از پیچ‌های چپ گرد برای تمایز آنها از دریچ‌ هایی که اکسیژن را کنترل می‌کنند، استفاده می‌کنند.

مطالب بیشتر: بورس پیچ و مهره ایران

خرید پیچ چپ گرد

پیچ راست گرد چیست؟

پیچ راست گرد متداول‌ترین نوع پیچ است. پیچ راست گرد به پیچی اطلاق می‌شود که جهت بستن آن در جهت راست است. یعنی هنگامی که می‌خواهیم پیچ را ببندیم آن را به سمت راست می‌چرخانیم.

کاربرد پیچ راست‌گرد

یکی از سوالات رایج مشتریان عزیز دیاپیچ این است که پیچ راست گرد در چه وسایلی استفاده می شود؟ در پاسخ به این سوال لازم است بگوییم اکثر پیچ‌های مورد استفاده شده در مصارف خانگی و صنعتی، پیچ راستگرد هستند. بنابراین در همه کاربردهایی که از پیچ رزوه شده استفاده می‌شود، بخصوص چند مورد خاص که در قسمت کاربرد پیچ چپ گرد به آن اشاره شد، پیچ راست گرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالب بیشتر: پیچ و مهره کیلویی

خرید پیچ چپ گرد

در هنگام خرید پیچ‌های رزوه شده باید به چپ‌گرد و راست‌گرد بودن پیچی که می‌خواهید تهیه کنید توجه کنید. برای این کار باید بدانید که برای کاربرد مورد نظر شما کدامیک از این پیچ‌ها مناسب است. کارشناسات دیا پیچ می‌توانند در این زمینه به شما مشاوره داده و شما را راهنمایی کنند. در نهایت پس  از اینکه مشخص شد که شما قصد خرید پیچ چپ گرد و یا راست گرد را دارید، باز هم گروه صنعتی دیا پیچ با ارائه بهترین و با کیفیت‌ترین پیچ‌ها به شما کمک خواهد کرد.

منابع: nationalboltwikipedia

2 دیدگاه در “پیچ چپ گرد و راست گرد

  1. علیاری گفت:

    بسیار عالی بود از راهنمای های شما استفاده بردیم

  2. پیمان گفت:

    مطالب قابل توجهی بود ممنون بابت وقتی ک گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *