وبلاگ

شل شدن و باز شدن پیچ بر اثر لرزش

باز شدن پیچ بر اثر لرزش

پیچ‌ها و مهره‌ها یکی از روش‌های اتصالات موقتی می‌باشد که با استفاده از این روش اتصالاتی می‌توانید یک یا چند قطعه و یا وسایل مختلف و متفاوتی را به هم متصل کنید. پیچ و مهره‌ها آن قدر پرکاربرد می‌باشند که عملا در ساخت طیف وسیعی از تجهیزات و طیف وسیعی از وسایل مورد استفاده عموم مردم قرار میگیرد. علاوه موارد ذکر شده در جمله‌ی قبل در صنایع مختلفی مانند صنعت خودرو سازی، صنعت کشتی سازی، صنعت نفت، کشاورزی و برق بیشترین استفاده از پیچ و مهره را دارند. در سایت دیاپیچ برای شما همراهان عزیز درباره‌ی دلیل باز شدن پیچ براثر لرزش صحبت خواهیم کرد. باز شدن پیچ و مهره در اثر لرزش و یا اعمال بارهای دینامیک جزو یکی از بزرگترین مشکلات و نقایص بزرگ اتصالاتی می‌باشد که با پیچ و مهره اتفاق میافتد در واقع گفتنی است که یکی از عمده ترین علت شل شدن پیچ بر اثر لرزش می باشد. در ادامه برای شما درباره علت شل شدن پیچ بر اثر لرزش صحبت خواهیم کرد.

یکی از عادت‌های این مورد آن است که استفاده از پیچ ها و مهره، اصطحکاک ایستایی بین سطح های تماس بین پیچ و مهره می باشد گفتنی است که این مشکل در اتصالات جوشی اتفاق نمی افتاد زیرا این اتصال از نوع چسبندگی مولکولی می باشد و همین چسبندگی مولکولی سبب اتصالی به صورت پیوسته می‌باشد.

مطالب بیشتر: پیچ چپ گرد و راست گرد چیست؟

علت باز شدن پیچ بر اثر لرزش

جلوگیری از باز شدن پیچ و مهره بر اثر لرزش

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما اتفاق بیافتد این است که چگونه مانع باز شدن پیچ و مهره شویم و یا چگونه از باز شدن پیچ و مهره جلوگیری کنیم؟ یکی از اصلی ترین دلایل باز شدن پیچ ها و مهره ها لرزش و ارتعاشی است که بین پیچ و مهره صورت می گیرد. در واقع گفتنی است که لرزش و ارتعاش بین پیچ و مهره یکی از معایب استفاده از این مورد در اتصالات می باشد. برای مثال پمپی را تصور کنید که از پیچ و مهره برای اتصالات استفاده کرده است و‌ پیچ های استفاده شده در این اتصالات همواره و به صورت دائم در حال ارتعاش و لرزش می‌باشند که همین امر یکی از دلایلی می‌باشد که از پیچ و مهره استفاده نشود.

پیشگیری از باز شدن پیچ بر اثر لرزش

یکی از مدرن ترین روش های امروزی که برای جلوگیری از باز شدن و شل شدن پیچ ها مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از خاصیت و قابلیت تنش واشر ها می باشد به صورتی که دو واشر دندانه دار به صورت استاندارد روی هم قرار می گیرند .

یکی دیگر از راه کارها و روش های جلوگیری از باز شدن و شل شدن پیچ ها و مهره ها استفاده از چسب های مخصوص این کار می باشد. در اصل این چسب های مخصوص به منظور تضمینی برای اتصال و جلوگیری از شل شدگی پیچ ها و مهره ها در اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب بیشتر: پیچ و مهره خودرویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *