وبلاگ

روش های کاربردی باز کردن پیچ هرز شده و شکسته شده

باز کردن پیچ هرز شده

پیچ‌ و مهره‌ها با هدف ایجاد اتصالات در سازه‌ها و حوزه‌های مختلف صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که کاربران در خرید و نصب پیچ و مهره خود دقت کافی را داشته باشند می‌توانند تا مدت‌های طولانی اتصالات مطمئن و محکمی را داشته باشند. با این حال گاهی اوقات افراد شاهد خرابی، هرز شدن، زنگ‌زدگی و شکستن پیچ می‌شوند که ناشی از بی‌احتیاطی در باز و بسته‌کردن و همچنین خرید جنس کم‌کیفیت است.

در صورتی که شما نیز با چنین مشکلاتی مواجه هستید در این مقاله همراه ما باشید تا با نحوه در آوردن پیچ شکسته و باز کردن پیچ هرز آشنا شوید. چرا که قصد داریم شما همراهان همیشگی دیا پیچ را با راهکارهای رفع مشکل هرز شدن پیچ آگاه کنیم.

رفه هرز شدن پیچ

علت هرز شدن پیچ چیست ؟

قبل از پرداختن به موضوع باز کردن پیچ قفل شده و هرز بهتر است، علت هرز شدن پیچ‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. علت این موضوع می‌تواند متفاوت باشد. از طرفی دیگر برای باز کردن پیچ خراب و هرزه شده به بهترین نحو توصیه می‌شود تا به علت آن پی برده شود. از جمله رایج‌ترین دلایل این امر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار وارده بر پیچ ناشی از بستن اشتباه آن، چرا که با این کار قطعه و بدنه پیچ یا مهره می‌تواند دچار مشکل یا خرابی شود. این مشکلات می‌توانند به صورت هرز شدن رزوه‌ها یا گل پیچ، کنده شدن گل پیچ، له شدن، ترک برداشتن یا شکستن بدنه، دفرمه شدن آن و غیره باشد.
 • خرید پیچ و مهره با جنس و ابعاد نامتناسب با شرایط کاری.
 • استفاده از پیچ‌های بدون پوشش در محیط‌های مستعد به زنگ‌زدگی یا خوردگی
 • لرزش‌های شدید در سازه
 • سفت نبستن پیچ و مهره حین برقراری اتصالات
 • عدم استفاده از ابزارهای مورد نیاز از قبیل آچار و پیچ‌گوشتی برای باز و بسته کردن پیچ‌ها و مهره‌ها
 • خرید جنس بی‌کیفیت از شرکت‌های نامعتبر

با در نظر داشتن و رعایت موارد گفته شده در بالا می‌توان سال‌های طولانی اتصالی محکم و قابل اعتماد حاصل از به کار گیری پیچ و مهره داشت.

محصولات: پیچ سرمته ای

باز کردن پیچ هرز

اگر دچار هرزه شدن، زنگ زدگی، شکستگی و یا مشکلاتی از این قبیل در اتصالات پیچ و مهره خود شده‌اید نیازی به نگرانی نیست. چرا که با چند راهکار ساده می‌توان اقدام به رفع زنگ زدگی پیچ و مهره یا باز کردن پیچ‌هایی با مشکلات مذکور کرد. البته نباید فراموش کرد که قبل از اینکه وارد چنین مرحله‌ای از کار شوید بهتر است از وقوع این اتفاق‌های جلوگیری کرد. چرا که تعویض و بازکردن پیچ هرز می‌تواند از لحاظ زمانی و اقتصادی شما را  دچار مشکل کند.

باز کردن پیچ زنگ زده شده

روش های باز کردن پیچ هرز شده

همان طور که گفته شد با برخی راهکارهای کلیدی می‌توان باز کردن و بستن پیچ هرز را انجام داد. در زیر به چند مورد از روش‌های موثر و آسان برای این منظور پرداخته‌ایم:

 • استفاده از کش پول

 با قرار دادن کش پول دور سطح پیچ و بالا کشیدن پیچ همزمان با باز کردن آن به کمک پیچ گوشتی

 • استفاده از چسب قوی

این روش در صورتی که سطح پیچ گشاد شده باشد توصیه می‌شود. به این صورت که چسب را درون سطح پیچ ریخته و پیچ گوشتی را بر روی آن بگذارید و محکم به سمت بیرون بکشید.

 • استفاده از یک تکه لاتکس

یک تکه لاتکس مانند بادکنک می‌تواند به عنوان پیچ هرز باز کن عمل کند. به این صورت که در پیچ‌های ریز هرزه شده لاتکس را سر پیچ گوشتی قرار داده و اقدام به چرخاندن آن کنید.

محصولات: پیچ آلن

 • استفاده از مایع ضد رسوب یا سرکه

از آنجایی که زنگ‌زدگی یکی از مشکلات شایع در پیچ‌ها و مهره‌ها است سوال چگونه مهره زنگ زده را باز کنیم نیز بیشتر ذهن افراد را درگیر می‌کند. استفاده از مایع ضد رسوب یا سرکه تا حد زیادی می‌تواند زنگ زدگی را از بین برده و در باز کردن این قبیل از پیچ‌ها کمک بکند.

 • استفاده از سوهان

در مواردی که به طور کلی سرپیچ خورده شده باشد استفاده از سوهان توصیه می‌شود. به این صورت که گل پیچ را به شکل مربع در آورده و با انبر پیچ را بیرون بکشید.

 • استفاده از دریل مته‌ای

به این صورت که باید سطح پیچ توسط دریل تراشیده شود و سپس قسمت باقی مانده آن (میخ پرچ) بیرون کشیده شود.

 • باز کردن پیچ زنگ زدهگرم و سرد کردن پیچ

استفاده از فندک باعث گرم (منبسط شدن) پیچ زنگ زده می‌شود. سپس با تکرار این کار متوجه لق شدن پیچ در جای خود شده و می‌توانید آن را بیرون بکشید.

 • استفاده از پیچ هرز بازکن

یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها استفاده از پیچ هرز باز کن است. این وسیله مته‌ای با تراشیدن سطح پیچ در بیرون کشیدن آسان بدنه پیچ هرز کمک بسیاری می‌کند.

مطالب بیشتر: پیچ و مهره پلاستیکی

چگونه مهره هرز شده را باز کنیم ؟

سوال دیگری که ذهن افراد را درگیر می‌کند چگونگی باز کردن مهره هرز شده است. برای حل این مشکل نیز می‌توان روش‌های پیشنهادی برای باز کردن پیچ هرز شده را به کار برد. به عنوان مثال قبل از هر چیزی بهتر است نسبت به رفع زنگ‌زدگی مهره به کمک سرکه یا موادی از این قبیل اقدام کرد. سپس به کمک وسیله‌هایی مثل انبر، حرارت و … مهره را باز کرد.

محصولات: رول بولت

باز کردن پیچ شکسته چگونه است ؟

گاهی اوقات به دلیل فشار بیش از حد و یا بستن نادرست پیچ و مهره می‌توان شاهد شکستگی یا بریدگی از انواع پیچ‌ها حین برقراری اتصالات شد. اما اینکه چگونه پیچ بریده را باز کنیم سوالی است که در این شرایط ایجاد می‌شود. برای این منظور می‌توان از دریل، انبر دست، چسب و مواردی از این قبیل استفاده کرد. همچنین روش‌های نام برده در بالا برای باز کردن پیچ‌های هرزه نیز می‌تواند در این زمینه کارساز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *